DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 13.02.2015 22:37:50

Chovatelská stanice ČERNOŠICKÝ POKLAD

Historie Havanského psíka
Havanský psík patří do skupiny bišonků. Francouzské slovo „bichon“ znamená chlupatý pejsek. Soudí se ovšem, že mohlo vzniknout také ze slova „barbichon“, což znamená vousatý.
 
    Havanský bišonek vznikl na Kubě ze staršího typu známého jako „blanqvito de la Habana“.
 
    Havanský psík byl chován a zbožňován v honosných domech aristokratických Kubánců po celé 18. a 19. století. Na přelomu 20. století došlo ke změně módy, zálib, zájmů a vlivů, takže havanský bišonek zmizel z přepychových vil, ale byl přijat v mnohem skromnějších domech. Přesto chov na Kubě pokračoval po celé 20. století a bišonek jako mazlíček zůstal oblíbeným psem kubánských rodin.
 
    Během první poloviny dvacátého století byly vztahy mezi Kubou a Spojenými státy velmi těsné. Bylo to dáno počtem Kubánců, kteří žili ve Spojených státech, a také pozdější přítomností amerických osadníků na ostrově. Tento příliv kubánské kultury navodil i šťastnou situaci, kdy se americká chovatelka Dorothy Goodaleová dozvěděla o existenci havanského psíka.
 
    Začala pátrat po informacích o tomto plemeni v novinách, aby získala tyto malé psy. Podařilo se jí najít přistěhovalecké rodiny, které dovezly své bišonky z Kuby do USA. Od nich se jí podařilo získat šest havaňáčků s rodokmenem. Byla to jedna fena se štěňaty a mladý nepříbuzný pes. Oněco později našla dalších pět psů od Kubánců.
 
    Paní Goodaleová začala pracovat s jedenácti bišonky dle platného standartu FCI. Její první chovná linie havanských psíků se objevila v roce 1974 a měla úspěch mezi dalšími chovateli. V roce 1979 paní Goodaleová se svým manželem založila Americký klub pro havanské psíky. V roce 1991 Kennel Club USA uznal havaňáka jako samostatné plemeno a zapsal do plemenné knihy všechny psy Goodaleových.
 
    V Evropě dosud panují o havanském psíkovy dost rozporné údaje. Ve většině atlasů o psech se zájemce o toto plemeno dočte, že po nástupu Fidela Castra havanský psík téměř vyhynul a že se ho podařilo zachránit jen díky chovu v USA.
 
    Je ovšem pravda, že havanský psík je v Evropě vzácný a stojí ve stínu svých oblíbených příbuzných. Tím je maltézáček, bišonek frizé, coton de Tulear častěji vidět na výstavách a také štěňata se mnohem lépe obstarávají.
 
    Přesto i v ČR existují chovné stanice, které toto plemeno chovají. Proto lze předpokládat, že se jejich chov rozroste, protože mají výhody oproti ostatním bišonkům v jednodušší péči o srst, menší náročnosti na údržbu, ale hlavně v barevné rozmanitosti, kterou se odlišují od jiných plemen.